Kobieto, puchu marny / czytanie performatywne

Kim jest Kobieta? Do kogo należy jej ciało? I dlaczego nią nie jesteś?

Grupa "NieLalki" serdecznie zaprasza na czytanie performatywne tekstu "Kobieto puchu marny", będącego finałem projektu kuratorskiego realizowanego w ramach “Laboratorium sztuk angażujących” przez osoby studiujące na II roku Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

“Kobieto, puchu marny” to tekst poświęcony pojęciu kobiecości – jego definiowaniu, internalizowaniu, postrzeganiu. Został napisany przez Natalię Parfliniak w oparciu o udzielone przez ankietowane kobiety odpowiedzi na pytania dotyczące dorastania, zmian w spojrzeniu na ciało oraz narzucanych od najmłodszych lat oczekiwań i wymagań wynikających z bycia kobietą.

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni wymiany myśli i doświadczeń.

Czytanie performatywne wykona aktorka związana z Częstochową, Katarzyna Linke.

Reżyseria: Kinga Kubaszewska, Jadwiga Śmielecka

Tekst: Natalia Parfliniak

Wykonanie: Katarzyna Linke

Kuratorki: Natalia Jaeschke, Martyna Kamińska, Kinga Kubaszewska, Natalia Parfliniak, Jadwiga Śmielecka

Premiera: 14 VI 2024r. – finał Laboratorium Sztuk Angażujących, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

BIOGRAMY
Natalia Jaeschke (ur. 2002, Poznań)
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. W sezonie 2021/22 była tancerką zespołu Elephant in the Black Box Junior w Madrycie. Obecnie studentka II roku Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się także prowadzeniem zajęć z tańca i tworzeniem choreografii do spektakli w Studio STA w Poznaniu. Statystuje w ,,Czerwonych nosach” Jana Klaty w Teatrze Nowym w Poznaniu. Interesuje ją sposób ekspresji poprzez sztuki plastyczne i performance. Współtworzyła wystawę Fonosfery naszego życia, gdzie odpowiedzialna była za oprawę graficzną i montaż.

Martyna Kamińska (ur. 2003, Toruń)
Studentka II roku Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje ją sposób ekspresji poprzez sztuki plastyczne i performance. Współtworzyła wystawę Fonosfery naszego życia, gdzie odpowiedzialna była za oprawę graficzną i montaż.

Natalia Parfliniak (ur. 2000, Nowy Tomyśl)
Studentka II roku Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się literaturą oraz sztukami performatywnymi. Od wielu lat tworzy własne teksty – opowiadania, wiersze i dramaty. Pomysłodawczyni i koordynatorka akademickiego projektu audiosferycznego Fonosfery naszego życia, który poprzez różne zmysły, przede wszystkim słuchu i wzroku, miał pokazać każdy etap dorastania osób studiujących. Zajmowała się tłumaczeniem tekstów wystawy na j. angielski.

Jadwiga Śmielecka (ur. 2003, Poznań)
Studentka II roku Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współtworzyła akademicki projekt Fonosfery naszego życia zajmując się pisaniem i korektą tekstów oraz wyliczaniem budżetu. Do jej zainteresowań należą literatura oraz sztuki performatywne.